L-glutamin
A glutamin egyike a 20 genetikailag kódolt aminosavnak. Nem tekintik esszenciális aminosavnak, de bizonyos esetekben, például intenzív atlétikai edzés vagy egyes gyomor-bélbetegségek hatására feltételesen esszenciálissá válhat. Amid oldallánca a glutaminsav hidroxilcsoportnak amin funkciós csoportra történő cseréjével vezethető le, így a glutaminsav amidjának tekinthető.
Kodonjai CAA és CAG. Az emberi vérben a glutamin a legnagyobb mennyiségben előforduló szabad aminosav, koncentrációja körülbelül 500–900 µmol/. A glutamin ikerionos formája semleges pH-n: L-glutamin és D-glutamin. Biológiailag az L-glutamin hasznosul, éppen ezért táplálékkiegészítővel ezt a formulát célszerű választani.
A glutamin számos biokémiai folyamatban szerepet játszik, többek között:
• a fehérjeszintézisben (mint a 20 fehérjealkotó aminosav egyike)
• ammónium termelése révén a vese sav–bázis egyensúlyának szabályozásában
• a glükóz mellett a sejtek energiaforrása
• nitrogéndonor számos anabolikus folyamatban, például a purin szintézisben
• széndonor a citromsavciklusban
• a vérkeringésben nem toxikus ammónia transzporter
A glutamint a glutamát-szintetáz enzim állítja elő glutamátból és ammóniából. A legjelentősebb glutamin előállító szövet az izomszövet, az összes glutamin mintegy 90%-át ez állítja elő. Kis mennyiségben a tüdő és az agy is bocsát ki glutamint. Bár a máj is képes glutamin szintézisére, szerepe a glutamin metabolizmusában inkább szabályozó semmint termelő, mivel a máj nagy mennyiségű bélből származó glutamint vesz fel.
A glutamin legnagyobb fogyasztói a bélsejtek, a sav–bázis egyensúlyért felelős vesesejtek, az aktivált immunsejtek, és számos rákos sejt. Utóbbi kapcsán különböző glutamin analógokat, mint a DON, azaszerin vagy acivicin vizsgálnak, mint rákellenes gyógyszereket.
Példák a glutamin felhasználására
Sérülés vagy betegség okozta katabolikus állapotban a glutamin feltételesen esszenciálissá válhat (azaz táplálékkal vagy táplálékkiegészítőkkel kell bevinni). A glutamint széles körben vizsgálták az elmúlt 10–15 évben, és kimutatták, hogy elősegíti a sérülések, traumák, égési sérülések és a műtét utáni sebek gyógyulását, illetve csökkenti a rák kezelése során fellépő mellékhatásokat. A glutamint táplálékkiegészítőként is forgalmazzák az izomtömeg növeléséhez súlyemelők, testépítők, valamint az állóképességi és egyéb sportot űzők számára.
A bizonyítékok alapján a szájon át bevitt glutamin az agyalapi mirigy elülső részének stimulációja révén emelheti a plazma HGH szintjét. A biológiai kutatásokban gyakran adnak L-glutamint a sejttenyészetek közegébe. A tenyészet magas glutaminszintje azonban gátolhatja más aminosavak transzportfolyamatait.
TOP termékek
Termékajánló
Tanúsítvány