A MACA GYÖKÉR CSÖKKENTI A STRESSZ KÁROS HATÁSAIT, MEGVÉD A BETEGSÉGEK ELLEN
Bármi is az eredete, a stressz negatívan befolyásolja a szervezetünk működését, akár mentális, akár fizikai eredetű, akár munkahelyi, vagy betegségből, sérülésből, káros életmódbeli szokásból, vagy akár hormonális zavarokból ered.
A maca egy úgynevezett ADAPTOGÉN, azaz olyan gyógynövény, amely növeli a test érzelmi és fizikai stresszel szembeni ellenálló képességét, frissíti, tonizálja a szervezetet és fokozza a regenerációs és öngyógyító folyamatokat benne. A hagyományos kínai és indiai orvoslás már több ezer éve használja a macához hasonló adaptogén gyógynövényeket, mint például a ginzenget, az ashwaganha-át, a Rhodiola rosea-át és az édesgyökeret.
A MACA FOKOZZA A SZEXUÁLIS VÁGYAT
Jöjjön egy kis történelem! A legendák szerint az Inka Birodalom korában a hadvezérek maca gyökeret adtak a harcosaiknak, hogy ezzel is növeljék az erejüket a csaták során. Amikor viszont hazatértek a harcokból, szigorúan megvonták azt tőlük, hogy így csökkentség a hazatérő harcosok libidóját, és ezzel „megvédjék” az otthon lévő asszonyokat.
A modern orvosi kutatások szép számmal igazolták már a maca vágyfokozó hatását. Egy 2002-es randomizált, kettős vak kutatás, amelyet az Andrológia (andrológia = ivarszervekkel foglalkozó tudományág) nevű szakfolyóiratban közöltek le, 57 férfi alanyt vizsgált meg (21-56 év közötti korcsoportos bontásban). Azok a férfiak, akik nem kaptak maca port, 4-8-12 hét után sem érzékeltek változást a saját libidójukkal kapcsolatosan. Azok a férfiak viszont, akik maca port szedtek ez idő alatt, már 8 hét után jelentős változásokat, többek között a szexuális vágy növekedését tapasztalták.
Az előző kutatáson felbuzdulva a tudósok még több kutatással vizsgálták a növényt, és ennek köszönhetően mára már számtalan klinikai vizsgálat bebizonyította, hogy a maca fokozza a libidót és javítja a merevedési funkciót sportolók, egészséges férfiak és még az antidepresszáns gyógyszerek miatt szexuális zavarokban szenvedő férfiak esetében is!
HOGYAN MŰKÖDIK PONTOSAN A MACA GYÖKÉR?
A tudományos kísérletekkel azt is vizsgálták, hogy a szervezetben pontosan hogyan, milyen hatóanyagok révén van ilyen hatással a növény az emberi szervezetre. Arra az eredményre jutottak, hogy a maca gyökerében lévő aminosavak és szterolok azok az anyagok, amelyek ilyen jótékony hatással vannak a szervezetre. Ez azért nagyon különös, mert ezek egyike sem hat közvetlenül a férfi nemi hormonokra, többek között a tesztoszteronra, vagy a női nemi hormonokra, például az ösztrogénre, ami azt jelenti, hogy mind a férfiak, mind a nők libidójára oly módon tud hatást gyakorolni, hogy közben a hormonszabályozást nem módosítja!
Ezt bizonyítja egy másik kutatás is, ami kifejezetten arra volt kíváncsi a maca port illetően, hogy a benne lévő hatóanyagok hogyan befolyásolják a férfiak ondómennyiségét, a spermiumok mozgékonyságát, továbbá a spermiumszámát. Ezt a kutatási eredményt 2001-ben közölték le az Asian Journal of Andrology szakfolyóiratban. Az eredmények egyértelműen igazolták, hogy a TERMÉKENYSÉGRE IS KIFEJEZETTEN POZITÍV HATÁSSAL VAN a növény, és ebben az esetben sem a hormonrendszer befolyásolásával. Mindez rendkívül jó hír lehet azoknak a pároknak, akik gyermektelenséggel küzdenek!
MILYEN EGYÉB ÉLETTANI HATÁSAI VANNAK MÉGA MACA GYÖKÉRNEK?
A libidóra és a reproduktív rendszerre gyakorolt pozitív hatásain kívül a kutatások szerint a maca csökkantheti az alábbi betegségek kockázatát:
- ízületi gyulladás – porcnövekedés fokozásával
- vérmérgezés – a máj működésének javításával
- diabétesz/cukorbetegség – a vércukor –és testsúlykontroll javításával
- szívbetegségek – az LDL, azaz a „rossz” koleszterint szintjének csökkentése révén
- memóriaromlás – bizonyos agyban termelődő vegyületek (neurotranszmitterek) serkentésével
- PMS (premenstruációs szindróma) – a hormonháztartás szabályozása révén
- prosztata problémák – a prosztata megnagyobbodás csökkentése révén
A változókorban lévő, vagy változókor előtt álló nőknek is érdemes lehet kipróbálniuk a maca-t, ugyanis a fentiek alapján a növény gyökeréből készült por vagy kapszula rendszeres fogyasztásával azt igazolták, hogy csökkentek a következő tünetek:
- hőhullámok
- hüvelyszárazság
- hangulatingadozások
- ingerlékenység
- csontritkulás.
segíthet enyhíteni a menopauza során jelentkező hőhullámokat, hüvelyszárazságot, hangulatingadozásokat, alvásgondokat és ingerlékenységet. Ráadásul még a csontsűrűség megőrzését is támogatja.
A MACA GYÖKÉR PORA JAVÍTJA A HAGULATOT
Ez különösen a változókor után lévő nők esetében igaz. A macában sok a flavonoid, így segít a szervezetben jelen lévő gyulladásos folyamatok hatástalanításában, és a hormonháztartás kiegyensúlyozásában is. Ráadásul még a sportteljesítményünket is növelheti, így mindenkinek érdemes tennie vele egy próbát, aki rendszeresen sportol.
HOGYAN HASZNÁLD KI A MACA CSODÁLATOS EREJÉT?
A maca leggyakrabban porként vagy étrend-kiegészítő kapszulaként kapható. A növény gyökerét hasznosítják, a hatóanyagok itt találhatók benne, a gyökér porának íze földes, diós, kicsit édeskés, éppen ezért ha zabkásába, pudingokba, sütemények tésztájába, turmixokba keverjük, akkor gyakorlatilag észre sem vehető (akár a receptekben szükséges liszt egy negyede is kiváltható vele!).
Maga a növény gyökerének tápanyagtartalma nagyon magas. A maca porból 1 uncia, vagyis 28 grammnyi mennyiség 91 kalóriát, 20 gramm szénhidrátot, 4 gramm fehérjét, 2 gramm rostot és egy gramm zsírt tartalmaz. Bőven van benne C-vitamin, réz, és vas is, és antioxidánsokat is tartalmaz.
Figyelembe kell vennünk, hogy mivel a maca egy adaptogén növény, bizony szükség van némi időre, míg teljes mértékben kifejti a szervezetben minden jótékony hatását. A tapasztalatok és a kutatások azt igazolták, hogy a maca por rendszeres fogyasztása körülbelül 6 hét után mind a férfiaknál, mind a nőknél növeli a nemi vágyat. Libidógondokkal küzdőknek tehát érdemes kipróbálni.
A férfi termékenység szempontjából nagyon fontos a termelődő spermiumok minősége és mennyisége is. Egy kutatás szerint négy hónapnyi rendszeres maca-fogyasztás a férfiaknál a hímivarsejtek számát, illetve az ivarsejtek mozgékonyságát is növelheti.
Érdemes azonban 1-2 havonta szüneteltetni a szedését egy hétre, mert így a szervezet is meg tud pihenni és a hatása is erősebb lesz a szedés újrakezdésekor.
Forrás:
https://www.healthline.com/
https://www.bulletproofexec.com/hack-your-sex-drive-with...
http://bottomlineinc.com/maca-tha-super-food-that-helps.../
http://naturalnews.com/035283_Maca_libido_sperm_count.html
https://anabolicmen.com/maca-testosterone-libido/
#szexualis #vagyfokozas #termeszetesen #termekenysegfokozas #maca #macagyoker #macapor